W dzisiejszym świecie piękny uśmiech jest wielkim atutem zarówno w życiu osobistym i zawodowym. Leczenie ortodontyczne umożliwia pacjentom w każdym wieku spełnić marzenia o pięknym i zdrowym zgryzie, dając również satysfakcję w wymiarze estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dzisiaj ortodoncja dysponuje wieloma metodami leczenia w zależności od wieku pacjenta, rodzaju wady zgryzu czy aspektów estetycznych leczenia ortodontycznego.

Wyróżniamy aparaty ruchome, przeznaczone głównie dla najmłodszych pacjentów, którzy są w trakcie wzrostu. Alternatywą dla pacjenta mało zdyscyplinowanego w noszeniu aparatu ruchomego i dla pacjenta, który zakończył wzrost jest aparat stały. Aparaty stałe okazały się rewolucją w leczeniu ortodontycznym. Umożliwiły szeregowanie zębów z użyciem stałych i małych sił , które są najbardziej korzystne w prowadzeniu leczenia. Takie siły nie są wytwarzane przez aparaty ruchome.

Leczenie z użyciem aparatu stałego ma istotne zalety. Umożliwia lekarzowi prowadzenie kontrolowanego ruchu zarówno korony, jak i korzenia zęba . Prawidłowa pozycja korzenia zęba po zakończeniu leczenia w dużym stopniu zapewnia stabilny efekt końcowy. Aparat, jak sama nazwa mówi, umocowany jest na stałe na zębach, tym samy działa cały czas. Eliminuje to problem, jaki często występuje u pacjentów leczonych aparatem ruchomym, dotyczącym systematycznego noszenia aparatu. Czas leczenia z użyciem aparatu stałego jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta, ale także od współpracy pacjenta z lekarzem. Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej w trakcie trwania całego leczenia ortodontycznego.

Noszenie aparatu stałego jest niestety powiązane z tzw. metalowym uśmiechem, którym obdarza się swoich rozmówców. Pacjentom dla których estetyka uśmiechu jest istotna , również w trakcie leczenia ortodontycznego, ortodoncja oferują estetyczne aparaty stałe . Zaletą jest kolor zamków aparatu, który zostaje idealnie dopasowany do koloru zębów pacjenta.

Wśród aparatów estetycznych możemy wyróżnić :
•  aparaty ceramiczne
•  aparaty kryształowe

Aparaty ceramiczne zwane również porcelanowymi – posiadają zamki kolorem dopasowane do zębów. Aparat porcelanowy charakteryzuje się cechami standardowego aparatu stałego, a dodatkowo jest prawie niewidoczny z odległości kilku metrów.

Przełomem w dziedzinie ortodoncji stały się aparaty kryształowe, zwane również szafirowymi. Ich zamki są wykonane z krystalicznie czystego szafiru. Dzięki temu są one idealnie przeźroczyste, bardzo wytrzymałe na uszkodzenia, ponadto mają gładki kontur , przez co nie osadza się na nich kamień nazębny i nie ulegają przebarwieniu.

Estetyczne aparaty stałe łączą w sobie funkcjonalność, niezbędną dla lekarza i estetykę, niezwykle istotną dla pacjenta.

Leczenie ortodontyczne daje pacjentom możliwość posiadania prostego i pięknego uśmiechu, jednakże pacjent powinien przede wszystkim pamiętać, że noszenie aparatu stałego to zabieg leczniczy wymagający czasu i współpracy ze strony pacjenta.