3 * L czyli czym różni się lakowanie, lakierowanie i lapisowanie

Trzy powyżej wymienione podobnie brzmiące pojęcia występujące w stomatologii dziecięcej są często mylone przez pacjentów.

Lakowanie – jest to zabieg profilaktyczny. Inaczej nazywany jest uszczelnianiem bruzd. Dotyczy zębów trzonowych i przedtrzonowych, zarówno mlecznych jak i stałych, gdyż zęby te posiadają w swojej budowie bruzdy czyli zagłębienia, które stanowią doskonałe miejsce do zalegania w nich resztek pokarmowych oraz bakterii. Zabieg lakowania jest bezbolesny i trwa kilka minut dla jednego zęba. Polega na wypełnieniu bruzd zębów specjalnym materiałem zwanym lakiem szczelinowym, przez co zmniejszone zostaje ryzyko rozwoju choroby próchnicowej na powierzchni żującej zębów. Zalakować można jedynie zdrowe zęby, najlepiej świeżo po ich wyrznięciu.

Lakierowanie – jest również zabiegiem profilaktycznym. Jest to jedna z metod profesjonalnej fluoryzacji. Zabieg ten trwa ok. 2 minuty i jest bezbolesny. Polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem zawierającym fluor w wysokim stężeniu. Odbywa się to przy pomocy pędzelka. Celem lakierowania jest wzmocnienie zębów, poprzez przeniknięcie i wiązanie jonów fluoru do wnętrza szkliwa. Tak ‘’utwardzone’’ szkliwo jest bardziej odporne na atak kwasów. Po zabiegu nie należy jeść i pić przez ok. 2 godziny. Częstość powtarzania lakierowania ustala lekarz oceniając indywidualnie ryzyko próchnicy u danego pacjenta. Zwykle powtarza się zabieg co 3-6 miesięcy.

Lapisowanie – w odróżnieniu do lakowania i lakierowania jest zabiegiem leczniczym. Polega na nałożeniu na próchnicowo zmienione tkanki zębów specjalnego preparatu, który ma na celu utwardzić rozmiękczone przez próchnicę zęby oraz zahamować proces próchnicowy. Zabieg ten wykonuje się u dzieci, u których nie jest możliwe wykonanie konwencjonalnego wypełnienia z powodu braku współpracy ze strony dziecka. Lapisowanie jest tak jak lakowanie i lakierowanie zabiegiem bezbolesnym i trwa krótko. Wymaga jednak powtarzania: trzykrotnie w odstępach tygodniowych, a następnie po trzech miesiącach. Minusem lapisowania jest nieestetyczny kolor zmian próchnicowych, które wysycają się na kolor czarny.

Zostaw komentarz

Call Now Button