Dentofobia – czym jest i jak sobie z nią radzić?
5 maja 2022
0
Paniczny lęk przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi dotyczy nawet co drugiego Polaka. I choć bywa tematem żartów, to z pewnością nie jest do śmiechu nikomu, kto przed wizytą związaną nawet ze standardowym leczeniem ubytków potrafi nie spać przez wiele dni. Dentofobia, bo tak nazywane jest to zaburzenie, nie jest jednak w dzisiejszych czasach przeszkodą w dbaniu o zdrowy i piękny uśmiech. Z pomocą pacjentowi przychodzi bowiem znieczulenie ogólne, zwane też narkozą. To dzięki niemu można skutecznie, a przede wszystkim komfortowo dla chorego oraz lekarza przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi dentystyczne.
Dla kogo przeznaczone jest leczenie w narkozie?
Dentofobia to jedno z wielu wskazań do zastosowania znieczulenia ogólnego. Jednak dentysty boją się nie tylko dorośli. Narkoza jest bardzo często podawana także dzieciom – stan odwracalnego i całkowitego zniesienia świadomości, odruchów obronnych oraz reakcji na bodźce pozwala znieść stres związany z zabiegiem u najmłodszych. To również komfort dla lekarza, który nie musi obawiać się niekontrolowanych ataków paniki ze strony chorego, za to całą uwagę skupia na wyleczeniu zębów.
Jak wygląda przygotowanie do podania znieczulenia?
Na początku z pacjentem lub jego opiekunem prawnym rozmawia anestezjolog i to on kwalifikuje do zabiegu. Lekarz zawsze pyta o schorzenia, historie chorób oraz inne przypadłości, które mogą stanowić przeciwwskazanie do podjęcia leczenia.
Zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia poprzez inhalację gazów. Następnie zakładane jest wkłucie i przez nie wprowadza się kolejne leki. Pacjent jest też intubowany, czyli do jego tchawicy zostaje wprowadzona specjalna rurka umożliwiająca oddychanie w czasie zabiegu. Przez cały okres działania narkozy funkcje życiowe pacjenta są szczegółowo monitorowane, a leki dostarczane do organizmu poprzez nowoczesny aparat do znieczulenia.
Po zabiegu pacjent musi zostać pod opieką anestezjologa w sali wybudzeń aż do czasu całkowitego ustąpienia działania leków.
Czy leczenie w narkozie jest bezpieczne?
Narkoza to – w porównaniu do innych stosowanych form znieczulenia takich jak sedacja – metoda najbezpieczniejsza, bardzo zaawansowana i polecana w stomatologii. Z powodzeniem stosujemy ją także w CSME wMińsku Mazowieckim. Bogate doświadczenie i wiele tysięcy zabiegów leczenia ubytków oraz usuwania zębów, jakie już wykonaliśmy, sprawiają, że nasi Pacjenci mogą liczyć na pełen komfort i bezpieczeństwo leczenia. Zapraszamy!
Zostaw komentarz