Leczenie w koferdamie
3 marca 2022
0
Ślina ludzka to niezwykły płyn – zawiera mnóstwo składników – w tym enzymy, ale również bakterie. Z tego też względu współczesna stomatologia coraz większy nacisk kładzie na to, aby leczone zęby nie miały z nią kontaktu. Zarówno do usuwania próchnicy, jak i bardziej poważnych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe powinno stosować się koferdam. Jego pierwowzór powstał w 1864 roku, a to, kiedy powinien być używany, regulują m.in. wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Endodoncji (European Society of Endodontology).
Czym jest koferdam?
Koferdam to arkusz specjalnej lateksowej lub silikonowej gumy, który jest zakładany na ząb w celu odizolowania go od środowiska jamy ustnej. Może mieć różne kolory oraz grubości. Wykorzystuje się go podczas różnych zabiegów stomatologicznych, np. leczenia kanałowego. W materiale wykonywany jest dziurkaczem otwór dobierany do wielkości zęba, a cały arkusz mocuje się za pomocą specjalnej klamry (w jamie ustnej) oraz kwadratowej ramki (na zewnątrz). Zakładanie koferdamu trwa kilka minut, a podczas procedury pacjent może odczuwać chwilowy ucisk.
Zalety koferdamu
Arkusz gumy zabezpiecza leczone zęby przed kontaktem ze śliną oraz bakteriami, a samego pacjenta – przed połykaniem płynów chemicznych używanych podczas zabiegu. Zapobiega również przypadkowemu połknięciu narzędzia. Koferdam chroni dziąsła przed zranieniem wiertłem. Stanowi też barierę przed zakażeniem zabiegowym – zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Ponadto chroni przed parowaniem lusterko dentystyczne i poprawia widoczność dzięki odchyleniu policzków i języka. Zastosowanie koferdamu skraca zabieg i poprawia jego komfort, gdyż znosi konieczność stosowania wacików chłonących ślinę oraz ślinociągu.
Przeciwwskazania do stosowania koferdamu
W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania koferdamu. W przypadku uczulenia na lateks wybiera się gumę silikonową. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których warto zachować ostrożność – są to np. duże zniszczenie tkanek twardych zęba. U pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych warto zadbać też o odsunięcie gumy, która mogłaby zakryć nos.
Jeśli czekają Cię zabiegi, w których będzie stosowany koferdam i masz dodatkowe pytania – zachęcamy do kontaktu z gabinetem stomatologicznym CSME w Mińsk Mazowieckim.

Zostaw komentarz