Ortodoncja – FAQ
26 stycznia 2020
0
Kiedy najlepiej zgłosić się do ortodonty
Pierwsze oznaki zwiastujące nieprawidłowości w ustawieniu zębów można zauważyć już na etapie uzębienia mlecznego, czyli w wieku przedszkolnym. Warto wtedy odwiedzić lekarza ortodontę. Oceni napięcie mięśniowe, prawidłową funkcję warg i języka oraz ustawienie zębów mlecznych. Często jest to dobry czas, aby wprowadzić mało inwazyjne metody leczenia lub zapobiegać poważnym wadom zgryzu poprzez odpowiednią profilaktykę. Zwłaszcza w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych na skutek próchnicy warto pomyśleć o zabezpieczeniu lub odtworzeniu miejsca dla zębów stałych.
Najczęściej jednak właściwe leczenie u dzieci rozpoczyna się dopiero, gdy pojawiają się zęby stałe. Najlepszym wiekiem dla leczenia ortodontycznego jest okolica 10 roku życia, możemy wtedy liczyć na wspomagające leczenie działanie wzrostu całego ciała pacjenta. Warto więc zgłosić się do ortodonty przed ukończeniem 10 lat przez naszą pociechę. Oczywiście czas rozpoczęcia leczenia jest dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie rodzaju wady oraz ogólnego rozwoju pacjenta.
Jaki aparat jest najlepszy?
Typ aparatu dopasowywany jest do każdego pacjenta po dokładnym badaniu. Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ustalamy jakie są oczekiwania pacjenta co do estetyki i funkcjonalności aparatu podczas przedstawienia planu leczenia. W zależności od preferencji można wybrać popularny aparat z zamkami metalowymi, srebrnymi lub pozłacanymi, albo tzw. zamkami estetycznymi, które są przezroczyste. Do zamków doczepiany jest łuk za pomocą gumeczek w różnych kolorach, które zmieniane są na kolejnych wizytach.
Czy leczenie ortodontyczne zawsze oznacza stały aparat?
Aparat stały, przyklejany na czas leczenia do zębów, jest najpopularniejszą i bardzo skuteczną metodą leczenia nawet ciężkich wad. Wraz z rozwojem technologii alternatywą dla aparatów stałych są specjalne, przezroczyste nakładki przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Nakładki wykonywane są w pożądanej pozycji zębów, przesuwając je aż do uzyskania końcowego rezultatu. Wśród zalet nakładek (inaczej zwanych alignerami) wymienić można łatwość w utrzymaniu higieny zębów (na czas mycia zębów nakładki są zdejmowane) oraz świetną estetykę. Jednak skuteczność leczenia zależy od dyscypliny pacjenta – mimo, że nakładki mogą być wyjmowane na czas jedzenia i mycia zębów, powinny być użytkowane min. 20 godzin na dobę, aby wywoływać pożądane przesunięcia zębów. Jest to rozwiązanie bardzo dobre dla osób z delikatnymi nieprawidłowościami zębowymi, gdyż wtedy leczenie przebiega znacznie szybciej niż w przypadku konwencjonalnego aparatu stałego. Oczywiście do rozpoczęcia leczenia za pomocą alignerów konieczna jest pełna diagnostyka, dzięki której można w przybliżeniu określić czas leczenia.
Ważna jest również retencja, mająca na celu utrzymanie uzyskanych rezultatów. Ze względu na wykonawstwo nakładek możliwe jest wykonanie skanu uzębienia i cyfrowe zaplanowanie etapów leczenia z wizualizacją przewidywanego efektu końcowego.
Co robić aby moje dziecko nie miało wady zgryzu?
Odpowiednia profilaktyka może skutecznie zapobiec rozwojowi wady zębowej. Warto zadbać o to, żeby wszystkie fizjologiczne funkcje jamy ustnej były wykonywane prawidłowo, gdyż umożliwia to odpowiedni rozwój kości, mięśni i ustawienia zębów. Bardzo ważne jest wprowadzenie twardych pokarmów w diecie dziecka. Chrupanie surowych marchewek lub kalarepy, jedzenie chleba ze skórką, gryzienie orzechów, to klucz do prawidłowego rozwoju narządu żucia dziecka. Ważna jest także prawidłowa wymowa i funkcja języka. Często w celu korekty rozwijającej się wady zgryzu konieczna jest współpraca ortodonty i logopedy.
Niezmiernie istotne jest także napięcie mięśniowe ust oraz oddychanie przez nos. Warto obserwować, czy dziecko nie ma stale rozchylonych warg- może być to pierwszy objaw braku drożności dróg oddechowych lub zaburzeń w napięciu mięśniowym. Ogromny wpływ mają także utrwalone nieprawidłowe czynności związane z narządem żucia takie jak: ssanie smoka, palca lub palców, przygryzanie wargi lub policzków, obgryzanie przedmiotów. Długotrwały, często nieuświadamiany dziecku, nieprawidłowy nawyk może doprowadzić do wadliwej przebudowy łuków zębowych, co skutkuje wadą zgryzu i będzie wymagać leczenia w przyszłości.
Zostaw komentarz