Osocze bogatopłytkowe w stomatologii
7 stycznia 2020
0
PRF (Platelet Rich Fibrin) czyli osocze bogatopłytkowe staje się obecnie złotym standardem w zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. PRF jest preparatem skoncentrowanych czynników wzrostu, otrzymywanym z krwi własnej pacjenta. Osocze zaaplikowane w miejscu zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej powoli uwalnia czynniki stymulujące odbudowę kości, co wpływa korzystnie na czas gojenia i ostateczny efekt zabiegu. Ta nowoczesna metoda pozwala na sprawniejsze niwelowanie deficytu kości i błony śluzowej będącego efektem próchnicy, stanów zapalnych okołozębowych i chorób przyzębia.
Osocze bogatopłytkowe, zastosowane w procedurach chirurgicznych, wspomaga przebieg procesów gojenia tkanek, przyspiesza ukrwienie i regenerację kości oraz, co niezwykle istotne, obniża pozabiegowy dyskomfort odczuwany przez pacjenta, wpływając między innymi na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane z zastosowaniem PRF to:
- ekstrakcje zębów (zaopatrzenie zębodołów poekstrakcyjnych),
- operacyjne usuwanie zębów mądrości,
- usuwanie torbieli kości szczęk,
- wszczepianie implantów,
- zabiegi regeneracyjne dziąseł i przyzębia,
- procedury augmentacji (zwiększania objętości kości) i podnoszenia dna zatoki szczękowej przed zabiegami implantologicznymi,
- przeszczepy kości i tkanek miękkich.
Procedura otrzymania preparatu osocza jest:
- szybka (kilka – kilkanaście minut),
- bezpieczna (jest to naturalna błona, a nie sztuczna substancja, brak ryzyka nieprzyswojenia przez organizm pacjenta lub powstania reakcji uczuleniowej),
- mało inwazyjna (standardowy zabieg pobrania krwi).
Wykorzystanie biomateriału jakim jest PRF nie podnosi znacząco kosztów zabiegu natomiast aktywnie wspomaga procesy regeneracji kości i dziąsła, co w późniejszych etapach leczenia chirurgicznego pozwala uniknąć wykonywania bardziej rozległych i kosztownych zabiegów.
Zostaw komentarz