Sedacja wziewna podtlenkiem azotu, czyli gazem rozweselającym
30 czerwca 2021
0
Jesteś rodzicem małego pacjenta, którego czeka zabieg stomatologiczny, ale dziecko niepokoi się przed wizytą u dentysty? A może sam odczuwasz stres przed leczeniem drobnych ubytków? Dzięki sedacji podtlenkiem azotu szybko i łatwo można poradzić sobie z dentofobią i sprawić, że wizyta przebiegnie w atmosferze rozluźnienia.
Czym jest sedacja podtlenkiem azotu?
Jest to działanie mające na celu zniesienie strachu i uspokojenie pacjenta przy użyciu podtlenku azotu, czyli tzw. gazu rozweselającego, który w stężeniu do 50% może być bezpiecznie stosowany przez stomatologa z pomocą asystenta. Mieszanina tlenu i azotu jest indywidualnie dobierana do pacjenta w trakcie zabiegu i podawana przez maskę. Aby uatrakcyjnić sedację, maseczki do jej podawania mają różne owocowe zapachy.
Jak działa podtlenek azotu?
Podtlenek azotu jest słodkim, niepalnym i bezzapachowym gazem o działaniu rozluźniającym, znoszącym strach, euforyzującym i mającym niewielkie działanie przeciwbólowe. Doskonale nadaje się do przeprowadzania niewielkich zabiegów, które nie wiążą się z koniecznością podania głębszego znieczulenia, ale wywołują u pacjentów – zwłaszcza tych młodszych – strach. Gaz można podawać przez cały czas trwania zabiegu, jest też szybko usuwany z organizmu – już po 5 minutach aż 95% podtlenku azotu znika z organizmu, a po 20 minutach – pozostałe 5%.
Zalety stosowania sedacji podtlenkiem azotu
Gaz rozweselający jest bezpieczny dla dzieci już od 3. roku życia i może być stosowany u pacjentów nadpobudliwych. Dzięki eliminacji strachu wprowadza w stan rozluźnienia. Łagodzi też odruch wymiotny. Może byś stosowany u osób z padaczką w okresie bezobjawowym, astmą, dentofobią, czy u chorych na hemofilię, ponieważ pozwala na uniknięcie podania znieczulenia drogą dożylną. Przed zastosowaniem sedacji pacjent nie powinien być bezpośrednio po posiłku, jednak głodówka również nie jest zalecana.
Przeciwwskazania do stosowania podtlenku azotu
Choć bezpieczny i ceniony przez lekarzy – podtlenek azotu nie może być zastosowany w kilku sytuacjach. Do najważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia sedacji z jego użyciem należą: przeziębienie, przerost migdałków, niektóre choroby psychiczne, choroby dolnych dróg oddechowych (np. odma opłucnowa, rozedma płuc), niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego, a także – brak współpracy ze strony pacjenta.
Kiedy potrzebne jest głębsze znieczulenie?
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu sprawdzi się w przypadku większości zabiegów stomatologicznych. Zdecydowanie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które odczuwają silny stres przed leczeniem. CSME z Mińska Mazowieckiego to gabinet stomatologiczny, w którym z powodzeniem stosowany jest gaz rozweselający. W celu umówienia wizyty – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Zostaw komentarz