Wykorzystanie lesera diodowego w stomatologii
2 stycznia 2020
0
Oprócz laserów ER:YAG i Nd:Yag w CSME stosujemy lasery diodowe. Promieniowanie laserowe może być wykorzystane w wielu schorzeniach jamy ustnej.
Promieniowanie laserowe może być wykorzystane w wielu schorzeniach jamy ustnej. Podstawowym wskazaniem do użycia lasera diodowego jest chirurgia tkanek miękkich. Cięcie promieniem lasera zamiast tradycyjnego użycia skalpela ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest brak krwawienia z rany. Umożliwia to między innymi natychmiastowe przystąpienie od odbudowy zęba po zabiegu wycięcia dziąsła narastającego do ubytku. Rany po cięciu laserem goją się szybciej i nie wymagają szwów.
Szybsze gojenie się ran wynika z efektu biostymulującego promieniowania laserowego. Właściwość tą można wykorzystać również do przyspieszania gojenia zmian na błonie śluzowej typu afty czy opryszczka. Zmiana goi się wtedy nawet dwukrotnie szybciej.
Kolejnym zastosowaniem lasera jest endodoncja. W naszym gabinecie standardowo po opracowaniu i odkażeniu kanałów wspomagamy dezynfekcję kanałów promieniowaniem laserowym. Wnika ono głębiej w kanaliki zębinowe niż substancje płuczące zabijając drobnoustroje. Stymuluje również gojenie zmian zapalnych w okolicy wierzchołkowej.
Światło lasera przyspiesza również działanie żeli wybielających. Wybielanie laserem to mit, a raczej chwyt marketingowy. Laser jako zjawisko fizyczne nie zmienia barwy zęba. Aby ząb się rozjaśnił musi dojść do chemicznej reakcji utleniania – jak tlenione blond włosy. Służą do tego specjalne żele, a promień lasera przyspiesza ich działanie.
Można go również stosować do redukcji nadwrażliwości przy odsłoniętych szyjkach czy po wyżej wymienionym zabiegu wybielania.
W CSME dysponujemy zarówno laserem diodowym do drobnych zabiegów jak np. podcinanie wędzidełek, jak laserem o większej mocy, który umożliwia leczenie próchnicy.
Zostaw komentarz