Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym
19 sierpnia 2022
0
Leczenie kanałowe dzięki nowoczesnej technologii znieczulenia komputerowego może odbywać się bezboleśnie dla pacjenta. Jednak nawet taka procedura nie zmienia faktu, że uratowany ząb trzeba jak najszybciej wypełnić, by uniknąć uszkodzenia jego osłabionej struktury albo odbudować. Wypełnienie kompozytowe, czyli plomba to dobre rozwiązanie, jeśli ubytek był niewielki, a kształt zęba pozwala na tego rodzaju rekonstrukcję. W innym wypadku w grę wchodzą metody protetyczne.
Nowoczesne wypełnienia hybrydowe
Inlay, Onlay, Overlay – tymi terminami określa się nazwy uzupełnień pośrednich, które wykonuje się poza jamą ustną, w laboratorium protetycznym. Są to tzw. wkłady koronowe, które obudowują brakującą tkankę zęba. Niegdyś wykonywano je ze stopów metalu, złota oraz porcelany. Dziś uzupełnienia te wykonujemy z kompozytu lub kompozytu z domieszką ceramiki (uzupełnienia hybrydowe). Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka estetyka i funkcjonalność, gdyż znacznie wolniej ulegają zniszczeniu. W CSME stosujemy techniki cyfrowe (system CAD/CAM), dzięki czemu nie musimy pobierać wycisków do ich wykonania.
Zalety wkładów koronowych
Omawiane wkłady są niezwykle praktyczne – w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań wzmacniają ząb o około 70%, a ich żywotność wynosi 8-10 lat, podczas gdy standardowe plomby utrzymują się około 3-5 lat. Co więcej – doskonale odwzorowują kształt naturalnych koron zęba i zachowują prawidłową wysokość zwarcia. Są alternatywą tam, gdzie nie ma możliwości wykonania tradycyjnego wypełnienia. Na plus przemawia także to, że nie ulegają przebarwieniom i nie są nadwrażliwe na czynniki zewnętrze. Inlay/Onlay wykonany ze złota jest niezwykle szczelny i ma właściwości bakteriobójcze, jednak trzeba liczyć się z jego metalicznym kolorem. Jeżeli więc zależy nam na estetyce – lepiej zdecydować się na wypełnienie z porcelany.
Stałe uzupełnienia protetyczne: most, korona lub licówka
Innym rozwiązaniem, w przypadku bardzo zniszczonych zębów jest wykonanie mostu, korony lub licówki. Most protetyczny wykorzystuje zęby sąsiadujące z luką, które tworzą filary, na których opiera się ten rodzaj uzupełnienia. To alternatywa dla implantu również wówczas, gdy budowa anatomiczna nie pozwala na jego użycie lub wtedy, kiedy sąsiadujące z luką zęby są zniszczone lub po leczeniu kanałowym.
Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym z zachowaniem pełnowartościowego korzenia można wykonać koronę protetyczną. W odcinku bocznym, czyli strefie okluzyjnej (dla zębów 4-8) wykorzystuje się korony porcelanowe, które mają wysoką wytrzymałość na nagryzanie. Zęby 1-5 należą do strefy estetycznej i widać je przy naturalnym uśmiechu czy rozmowie. Tutaj najczęściej wykonuje się korony i licówki pełnoceramiczne, które cechują się najwyższą estetyką. Licówka różni się od korony zasięgiem, jakim obejmuje ząb – w tym wypadku jest to tylko jego przednia część. Warto przy tym wspomnieć, że piękny uśmiech z zastosowaniem licówek powinien mieć solidne źródło w zdrowych i silnych zębach trzonowych i to od sprawdzenia ich stanu należy zacząć wszelkie prace.
Zarówno wypełnienia hybrydowe, jak i korony, mosty czy licówki wykonujemy w CSME – gabinecie stomatologicznym w Mińsku Mazowieckim. Zapraszamy.

Zostaw komentarz