Skanowanie wewnątrzustne 3D – krok w przyszłość

Niemal każda strefa naszego życia jest sukcesywnie wypełniana przez zaawansowane technologie cyfrowe. Coraz lepsze i większe telewizory LED, smartfony, zawrotnej prędkości wszechobecny Internet, miniaturyzacja komputerów, to tylko niektóre z elementów naszego otoczenia, które bazują na cyfryzacji. Postęp cyfrowy dotarł też do gabinetów lekarskich w tym również do gabinetów stomatologicznych. Można zresztą śmiało stwierdzić, że stomatolodzy to niekwestionowani pionierzy w zakresie wprowadzania „technologii przyszłości” w codzienne postępowanie lecznicze.

Modele zębów drukowane na drukarkach 3D, wycinanie koron zębowych sterowane komputerowo, wirtualne projektowanie uśmiechu – to tylko niektóre z elementów wykorzystywanych w najbardziej zaawansowanych gabinetach, a jednak nie jest to już tylko echo przyszłości. Wszystkie wyżej wymienione procesy nie byłyby możliwe bez cyfrowego przeniesienia warunków panujących w jamie ustnej na ekran komputera, tutaj z pomocą spieszą nam „skanery wewnątrzustne”. Pomimo wielu lat konkurencji trudno było wybrać zwycięzcę do momentu pojawienia się skanera TRIOS 3 firmy 3Shape. Duńska firma założona w 2000 roku od początku zajmowała się głównie tworzeniem zaawansowanych technologicznie skanerów 3D oraz oprogramowaniem dentystycznym CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing). Na swoje produkty firma na koniec 2016 roku miała zarejestrowanych ponad 70 patentów. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (American Dental Association) uznało skaner Trios 3 za najdokładniejszy skaner wewnątrzustny na świecie. Urządzenie to służy do cyfrowej rejestracji w ustach pacjenta wszystkich nawet najdrobniejszych cech zębów, dziąseł, wędzidełek, podniebienia oraz przenosi obrazy w postaci danych do komputera. Proces skanowania jest prosty i krótki. Końcówka skanera (wielkości palca wskazującego) posiadająca bardzo dokładną kamerę umieszczana jest w jamie ustnej pacjenta. Kamera wykonuje tysiące superdokładnych zdjęć na minutę które następnie transportowane są do programu komputerowego. Obraz taki jest tworzony dynamicznie na ekranie komputera już w czasie skanowania. Skaner działa ze stałą, bardzo dużą dokładnością. Po zeskanowaniu górnych i dolnych zębów, lekarz prosi o złączenie zębów i umieszcza końcówkę skanera po prawej lub lewej stronie jamy ustnej pacjenta w taki sposób, by program zarejestrował w jaki sposób pacjent gryzie. Cała procedura skanowanie jest o wiele przyjemniejsza i mniej uciążliwa dla pacjenta. Gotowy obraz 3D jamy ustnej pacjenta jest gotowy do obróbki przez technika dentystycznego. Trójwymiarową projekcję zębów pacjenta możemy opracować i zaprezentować na ekranie komputera lub wydrukować na drukarce 3D.

W zależności od planu leczenia i potrzeb leczniczych na podstawie tak wykonanego skanu wewnątrzustnego jesteśmy w stanie wykonać docelowe uzupełnienia protetyczne takie jak korony, mosty, nakłady i wkłady zębowe. Niewątpliwym atutem rozwiązań cyfrowych jest ich mobilność. Cyfrowy wycisk w postaci cyfrowych danych może być przesłany do laboratorium techniki dentystycznej w czasie, kiedy pacjent jeszcze siedzi na fotelu u dentysty, co może znacznie przyspieszyć całe leczenie.

Skanery wewnątrzustne jako urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie wypierają konwencjonalne metody odwzorowywania warunków panujących w jamie ustnej pacjenta.

*Centrum stomatologii CSME w Mińsku Mazowieckim posiada skaner wewnątrzustny Trios oraz własne laboratorium technologii CAD/CAM oraz ceramiki dentystycznej – dzięki temu niektóre prace protetyczne takie jak korony czy nakłady protetyczne możemy wykonać nawet w kilkadziesiąt minut.

Przyjdź na konsultację do naszych protetyków i dowiedz się więcej o możliwościach stomatologii cyfrowej.

Zostaw komentarz

Call Now Button