Mikroskop w stomatologii

Mikroskop operacyjny jest używany od kilkudziesięciu lat w różnych gałęziach medycyny klinicznej, takich jak chirurgia, kardiochirurgia, neurochirurgia, laryngologia i wielu innych. W stomatologii zaczęto z niego korzystać około 30 lat temu.

Pierwotnie, głównym zastosowaniem było poprawienie widoczności przy leczeniu kanałowym, następnie mikroskop zaczęto wykorzystywać w pozostałych dziedzinach stomatologii. Jednym z warunków powodzenia leczenia stomatologicznego jest precyzja wykonania zabiegu, często związana z odpowiednią widocznością pola pracy oraz prawidłowo dobranym oświetleniem. I to właśnie w tym pomaga nam mikroskop. Jego zasada działania i budowa jest podobna do klasycznych mikroskopów optycznych, które znamy np. z lekcji biologii. Zapewnia kilka stopnipowiększenia – możemy w nim zobaczyć zarówno kilka zębów, co może być przydatne w diagnostyce próchnicy czy kontroli precyzji wykonania prac protetycznych, a także znacznie bardziej powiększyć jeden ząb lub jego wnętrze – np. podczas leczenia kanałowego. Drugą wspomnianą funkcją jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia – powiększany fragment zęba jest widoczny bardzo jasno i dokładnie, zazwyczaj dzięki popularnemu ostatnio oświetleniu LED.

Najczęstszym zastosowaniem mikroskopu stomatologicznego jest leczenie kanałowe, polegające na utworzeniu odpowiedniego dostępu do komory zęba – w której zaczynają się kanały, następnie ich oczyszczeniu, wypłukaniu oraz wypełnieniu. Powiększenie może być niezwykle przydatne w lokalizacji tych właśnie kanałów, których ujścia czasem potrafią być niewidoczne gołym okiem lub znajdować się w nietypowych miejscach. Jest to niezwykle istotne, dlatego że pominięcie kanału podczas pracy może się wiązać z ryzykiem powikłań w przyszłości. Kolejnymi, bardziej zaawansowanymi zastosowaniami mogą być: udrożnianie kanałów, które z różnych powodów czasem ulegają zarastaniu czy zwapnieniu, usuwanie złamanych narzędzi z wnętrza kanałów, czy nawet precyzyjne prace w okolicy wierzchołków szerokich i niezakrzywionych kanałów.

Mikroskop stomatologiczny znajduje zastosowanie również w innych gałęziach stomatologii: w leczeniu protetycznym zapewnia dobrą widoczność podczas szlifowania zębów, pomaga kontrolować precyzję wykonania szlifu oraz osadzenia prac protetycznych; w leczeniu zachowawczym pomaga dokładnie oczyścić próchnicę, skontrolować dokładność i szczelność wykonywanego wypełnienia; w diagnostyce może być pomocny w wykrywaniu próchnicy i ocenie obecnych wypełnień i prac protetycznych; może również polepszać widoczność pola operacyjnego przy skomplikowanych zabiegach chirurgicznych i periochirurgicznych.

Podsumowując, użycie mikroskopu stomatologicznego może polepszyć jakość pracy w prawie każdej dziedzinie stomatologii. Obecnie staje się on nie tylko dodatkiem do sprzętu stomatologicznego, ale standardem wyposażenia współczesnej kliniki. Pamiętajmy jednak, że to nie mikroskop wykonuje leczenie. Jest tylko narzędziem, które staje się niezwykle przydatne dopiero w rękach sprawnego lekarza.

Zostaw komentarz

Call Now Button